Law Development Centre
Home
ABOUT
Staff List

Staff List

 

ADMINISTRATIVE AND TEACHING STAFF AS AT 1 OCTOBER, 2016

 

Name Designation
DIRECTOR’S OFFICE
1. Mr. Frank Nigel Othembi Director, LDC.
2. Ms. Nakachwa Florence Deputy Director, LDC.
3. Aber Harriet Procurement  and Disposal Officer
4. Tumushabe Gillian Legal Officer, Law Reform/ Personal Assistant to Director
5. Logose Betty Assistant Internal Auditor
6. Akello Mary Immaculate Sales and Marketing Officer
7. Nsimbe Night Administrative Assistant
8. Keuber Walter Procurement and Disposal Assistant
9. Apio Josephine Administrative Assistant
10. Omongo Apollo Procurement and Disposal Assistant
11. Abiwekango Kennedy Office Assistant
12. Nansubuga Sharifa Office Assistant
HUMAN RESOURCE AND ADMINISTRATION
13. Mrs. Joyce Werikhe Secretary/Head Human Resource and Administration
14. Lukyamuzi Hamis Ddungu Administration Manager
15. Behangana Prinari Human Resource Manager
16. Kayongo Anne Nabulime (Mrs.) Manager, LDC Publishers
17. Namukasa Mariam Systems Analyst/ICT officer
18. Eyena Andrew Human Resource Officer
19. Namutamba Doreen Estates Officer
20. Kibeti Michael Machine Operator
21. Egunyu Felix Machine Operator
22. Batasi Yosia Machine Operator
23. Nabbira Jajjingo Machine Operator
24. Sanywa Siraji Machine Operator
25. Thopacho Eric Machine Operator
26. Nakirayi Sylvia Records Assistant
27. Kihangirwe Rose Administrative Assistant
28. Nanzala Harriet Administrative Assistant
29. Oguzu Philip ICT Technician
30. Aguti Phiona Office Assistant/ Receptionist
31. Opio Moses Michael Tumuine Driver
32. Tumwesige John Driver
33. Kamagu Emmanuel Mugweri Driver
34. Walusimbi John Driver
35. Ozunga Fred Driver
36. Kafuuma Luzinda George William Driver
37. Wasswa Joseph Kabala Office Assistant
38. Kamugisha Yasin Abbasi Security Guard
39. Waiswa Edward Security Guard
40. Ogwal Patrick Security Guard
41. Baluku K. Asanasio Security Guard
42. Ngolobe Sanya Joseph Security Guard
43. Omalla Bonfance Kigeni Security Guard
ACADEMIC REGISTRAR’S DEPARTMENT
44. Turyahikayo Everest Academic Registrar
45. Nakigozi Mary Assistant Academic Registrar
46. Ssozi Leonard Assistant Academic Registrar
47. Asiimwe Annet Administrative Assistant
48. Matsiko Dianah Records Assistant
49. Naluyima Grace Office Assistant
FINANCE AND PLANNING
50. Mrs. Joy Badebye Head Finance and Planning
51. Nanyonga Josephine Planning Officer/Economist
52. Nyanzi Geofrey Accountant
53. Kaija Imelda Mugabi Accountant
54. Tibanyendera Sarah Accounts Assistant
55. Kemirembe Phabith Accounts Assistant
56. Rukanga Cyrus Accounts Assistant
57. Bwire Leonard Accounts Assistant
58. Barungi Justine Administrative Assistant
59. Nakayiza Harriet Office Assistant
DEPT. OF LAW REPORTING, RESEACH AND LAW REFORM
60. Mr. Bakunzi Didas  Mufasha Head, Dept. of Law Reporting, Research and Law Reform
61. Nalule Rose Kaweesa Editor
62. Tuhairwe Herman Research and Publications Officer
63. Kemigabo Maureen Assistant Editor Law Reports
LIBRARY DEPARTMENT
64. Semugabi Joseph Head Library Department
65. Kyamazima Grace Assistant Librarian
66. Mukasa Leonard Ronald Library Assistant
67. Twesigye Ronnie Library Assistant
68. Nabukenya Leticia Library Assistant
69. Matovu Moses Library Assistant
DEPARTMENT OF POSTGRADUATE LEGAL STUDIES AND LEGAL AID
70. Mrs. Annette Karungi Mutabingwa Head ,Department of Postgraduate Legal Studies and Legal Aid.
71. Mr. Sylvester Henry  Wambuga Head of Subject/Deputy Head Department of Postgraduate Legal Studies and Legal Aid.
72. Dr. Diana Harriet Musoke Head of Subject,Department of Postgraduate Legal Studies and Legal Aid.
73. Mr. Nathan Bulamu Mayanja Head of Subject,Department of Postgraduate Legal Studies and Legal Aid.
74. Mrs. Busingye Sylvia Mbabazi Head of Subject, Department of Postgraduate Legal Studies and Legal Aid.
75. Mr. Roscoe Sozi Head of Subject, Department of Postgraduate Legal Studies and Legal Aid.
76. Turyasiima Ndagire Anita Administrative Assistant
LEGAL AID CLINIC (LAC)
77. Nabirye Susan Senior Legal Officer, LAC
78. Edward Kyewalyanga Programme Officer, LAC
79. Masendi Nancy Legal Officer, LAC
80. Kabahenda Allen Agatha Legal Officer, LAC/In-house Counsel.
81. Walusimbi Herbert Legal Officer, LAC
82. Makuyi Gard Legal Assistant/Law clerk, LAC
83. Tusiimire Sylvia Administrative Assistant
DEPARTMENT OF LAW AND CONTINUING LEGAL EDUCATION
84. Mr. Precious Beinga Ngabirano Head Department of Law and Continuing Legal Education.
85. Mr. Mooli Albert Sibuta Head of Subject, Department of Law and Continuing Legal Education.
86. Kyalimpa Agatha Administrative Assistant

 

 PART-TIME ADMINISTRATIVE STAFF

Name Designation
1. Kaganda Robert Accountant (Stores)
2. Owingo Walter Office/Stores Assistant, Stores
3. Oroma Elizabeth Accounts Assistant
4. Omega Victor Asonyu Clerical Assistant, LAC
5. Onoba Andrew Driver
6. Wandwasi Geoffrey Driver
7. Kavule Grace Technician
8. Dr. Mary Kiyuba Doctor ( LDC Medical Unit)
9. Aanyu Loyce Nurse ( LDC Medical Unit)
10. Twebaze Jacinta Nurse ( LDC Medical Unit)
11. Kamya Michael Laboratory Technician
12. Akatusinguza Jian Data Entrant
13. Busiinge Anita Data Entrant

 

PART-TIME STAFF LIBRARY DEPARTMENT

1. Namuddu Zipporah Library Assistant
2. Namuyomba Sylivia Library Assistant
3. Abalo Fiona Computer Lab. Attendant

 

TEACHING STAFF ON PART-TIME CONTRACT

Name Designation
1. Ms. Lydia Nabiryo Lecturer
2. Ms. Joanita Bushara Lecturer
3. Mr. Kaboggoza Musoke P.M. Lecturer
4. Mr. Sekaana Musa Lecturer
5. Mr. A. Ntwali Lecturer
6. Ms.  Enid Edroma Lecturer
7. Mr. Kakuru Martin Lecturer
8. Mr. Mbalinda Nuwagaba Tom Lecturer
9. Ms. Tirisa C. Bonareri Lecturer
10. Mr. Sayekwo G. Emmy Lecturer
11. Mr. Samuel Ejoku Oonyu Lecturer
12. Mr. James Bagonza Amooti Lecturer
13. Mr. Nyonyintono Asuman Lecturer
14. Ms. Patricia Nyangoma Lecturer
15. Mr. Okong Donman Innocent Lecturer
16. Mr. Joseph Henry Kunya Lecturer
17. Mr. George Okello Lecturer
18. Ms. Harriet Nabankema Lecturer
19. Ms. Achieng Mirriam Lecturer
20. Mr. Paul Mukiibi Lecturer
21. Mr. Chris John Bakiza Lecturer
22. Ms. Linda Alinda Ikanza Lecturer
23. Ms. Norah Matovu Winyi Lecturer
24. Ms. Patricia Okumu-Ringa Lecturer
25. Mr. Isaac Walukagga Lecturer
26. Ms. Ginamia Melody Ngwatu Lecturer
27. Ms. Ssali Emma N. Lecturer
28. Mr. Robert Mackay Lecturer
29. Mr. Bernard Olok Lecturer
30. Ms. Olivia Kyarimpa Matovu Lecturer
31. Ms. Sylvia Aarakit Lecturer
32. Ms. Akena Godfrey Lecturer
33. Mr. Arinaitwe Patson Wilbroad Lecturer
34. Ms. Atuzarirwe Maudah Lecturer
35. Ms. Banenya Sarah Lecturer
36. Mr. Kibwanga Makmot Adams Rajab Lecturer
37. Mr. Paul Lakidi Lecturer
38. Mr. Mukwana Ddeme Micheal Lecturer
39. Mr. Ruta Darius Lecturer